fbpx
18.8 C
Skopje

Курц го пречекаа со погрешно знаме

АКТУЕЛНО

На денешната официјална посета на Република Македонија, австрискиот канцелар Себастијан Курц беше пречекан со знаме на Латвија на церемонијата пред влада, каде беше пречекан од страна на премиерот Зоран Заев.

Знамињата на двете земји, Латвија и Австрија се слични, црвено – бели ленти, со тоа што австралиското е поделено на 3 еднакви делови, а во латвиското белата лента е потесна.

Знамињата на двете земји се слични, црвено со бела лента на средина, со тоа што австриското е поделено на три еднакви делови, а во латвиското белата лента е потесна.

Грешката била забележана од австриските новинари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -