fbpx
-2 C
Skopje

Лавров: Трамп и Ким се како деца во градинка кога ќе се степаат

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера ја спореди вербалната војна помеѓу Трамп и Ким Џонг-ун со борба на деца во градинка.

Последните денови се води не баш дипломатска комуникација помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, откако Трамп во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации го нарече севернокореецот „човек ракета“ во самоубиствена мисија, заканувајќи се дека целосно би ја уништил Северна Кореја.

Ким на тоа возврати нарекувајќи го Трамп „ментално пореметена личност“ и се закани дека скапо ќе плати за заканите упатени кон Северна Кореја.

Трамп не застана тука, па вчера го нарече Ким лудак кој ќе биде ставен на тест како никогаш досега. Во меѓувреме, САД ги заострија санкциите кон Северна Кореја, додека Пјонгјанг се заканува со тестирање на нова хидрогенска бомба.

Сергеј Лавров повикува на смирување на ситуацијата и на ладење на вжештените глави.

– Да, неприфатливо е мирно да ги гледаме нуклеарните воени авантури на Северна Кореја, но исто така е неприфатливо и да се започне војна на Корејскиот полуостров, рече Лавров повикувајќи на политички процес за решавање на ситуацијата.

– Заедно со Кина ќе продолжиме да се трудиме за разумен пристап, а не за емоционален како кога деца во градинка ќе се степаат и никој не може да ги раздели, вели Лавров.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...
- Advertisement -