fbpx
15 C
Skopje

„Грета Тунберг“ остварила телефонски разговор со премиерот Заев – оваа лажна еко активстика сепак е откриена

АКТУЕЛНО

Премиерот Зоран Заев повторно бил цел на хибриден напад, овој пат со него разговарала лажна Грета Тунберг. За новиот напад извести Марјан Забрчанец, посебен советник на премиерот за односи со јавност во рамки на дискусијата за дезинформации на конференцијата Е-општество. Тој вели дека лажната еко-активистка закажала и направила телефонски повик кој иако им бил сомнителен. дозволиле да се реализира, објави А1ОН.

“Пред неколку дена, разоткривме хибриден напад врз кабинетот на премиерот, при што беше злоупотребен идентитетот на младата еко-активистка, Грета Тунберг”, рече Марјан Забрчанец.

Тој во своето излагање соопшти дека манипулаторите употребиле брендирани емаил адреси и телефонски броеви, и преку официјално барање до македонско дипломатско претставништво, успеале да закажат и да реализираат телефонски разговор со премиерот Заев, претставувајќи се како Грета Тунберг и нејзиниот татко. Одредени делови од разговорот биле биле сомнителни за премиерот и за неговите советници, но сепак била донесена одлука разговорот да оди до крај, со цел да се разоткрие сомнежот.

“Веднаш после завршениот разговор, ги направивме сите проверки за верификација на идентитетот на соговорниците, и денес со сигурност можеме да кажеме дека разоткривме хибриден напад врз кабинетот на премиерот. После разоткривањето, стапивме во контакт со семејството на Грета, ги известивме за сите детали, ги известивме дека ќе објавиме во јавност, а од таму добивме одговор дека и тие се многу вознемирени од ваквите вести, дека ќе пријават за злоупотребата до надлежните органи, и дека се многу благодарни што сме ги информирале за оваа злоупотреба”, додаде Забрчанец.

Според него, овој случај на хибриден напад е многу пософистициран од случајот со руските пранкери, но внимателната комуникација овозможила да биде разоткриен и разобличен. Забрчанец во своето излагање уште додаде дека ваквите софистицирани хибридни напади врз демократските влади имаат цел да ги затворат и уплашат отворените општества, но дека македонската влада нема намера да отстапи од отвореноста и транспарентноста за која се залага.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -