fbpx
-6 C
Skopje

Легендарниот Фергусон: Само еден играч би бил сигурен во мојот идеален состав

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Само еден играч би бил сигурен во мојот идеален состав

Легендарниот шкотски стратег Сер Алекс Фергусон помина дури 27 сезони на клупата на славниот Манчестер Јунајтед. Во текот на неговата кариера поминале безбројни сјајни фудбалери и токму поради тоа Ферги не можеше да го одбере идеалниот состав на тие играчи.

Иако Англичаните го побараа тоа од него во неколку наврати во минатото, тој секогаш избегнуваше да даде одговор на ова прашање а образложението е следно:

“Луѓето ме прашуваат: Кој е твојот најдобар тим во Манчестер Јунајтед? А, тоа едноставно не е можно да се избере. Погледнете ги напаѓачите кои ги имав: Кол, Кантона, Ван Нистерлој, Саха, Солскер, Шерингам. Потоа, погледнете ги напаѓачите од новото време – Руни, Ван Перси, Чикарито. Како да изберем еден од нив? Можеби би го избрал Кантона и уште еден“, рече Фергусон па сепак на крајот се одлучи да избере еден играч кој би бил сигурен во првите 11.

“Искрено, би рекол дека Денис Ирвинг би бил сигурен во најдобриот тим кој го имав. На еден натпревар тој имаше лош пас по што беше постигнат погодок, по што медиумите ме прашуваа дали сум разочаран со неговиот потег, на што одговорив: Па добро, една грешка во десет години, не е тоа така лошо“, рече Фергусон.

Ирвин играше за Манчестер од 1990 до 2002 година и за целото тоа време одигра 368 натпревари на кои постигна 22 гола.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...
- Advertisement -