fbpx
9.8 C
Skopje

Легендата која остави траг во македонската фудбалска историја замина од овој свет

АКТУЕЛНО

Еден од најголемите фудбалски имиња во македонските фудбал, Благој Истатов почина денес на 71-годишна возраст. Информацијата ја потврди и неговото семејство.

Истатов во кариерата настапуваше за Беласица, Победа, Партизан и Утрехт, а бил тренер и на Беласица и уште неколку македонски прволигашки тимови. Исто така бил тренер и на голманската селекција на Македонија.

По завршувањето на фудбалската кариерата се посвети на тренерската работа. Во еден период работеше со голманите од македонската репрезентација, а потоа се вклучи во работата на ФФМ како член на Управниот одбор.

Тој беше сопственик и на еден од најдобрите домашни спортски комплекси во Дојран кој е подготвителен центар за голем број фудбалски екипи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -