fbpx
-4 C
Skopje

Легендата на Барса се потсети на најлудото парче хартија на кое потпишал договор со Меси (Фото)

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Живата легенда на Барселона, Карлес Рексач беше дел од каталонскиот гигант и како играч и како тренер и како спортски директор, а еден од неговите најголеми успеси дефинитивно се води денот кога успеа да потпише договор со таткото на талентираниот Лионел Меси.

Во разговор за британскиот таблоид „Сан“, легендарниот Рексач се потсети на тоа како употребил парче салфета за да го доведе Аргентинецот во младинската школа на Барселона, а бизарниот состанок се случил во ресторан каде Рексач пристигнал потполно неподготвен и без никакво знаење на клубот.

– Гледавме една група на деца која беше дојдена од Јужна Америка, а иако прилично бев незаинтересиран, едно дете повторно ме натера да гледам на теренот. Си помислив, фудбалот е тимска игра нели? Но, во тоа дете видов некој кој може да игра сам, кој може сам да ги помине сите и да постигне гол. Имаше ненормални квалитети, сите потребни инстинкти, се гледаше дека е роден да игра фудбал. Веднаш сфатив дека мора да го купиме, тоа дете беше од друга галаксија. Кога се сретнавме во ресторанот со него и татко му, дадов збор дека ќе потпишам парче хартија како потврда за тоа дека стварно ќе го купиме. Затоа од келнерот побарав хартија, а тој ми донесе салфета. Па на салфетата, како спортски директор на Барселона, се потпишав дека ќе го купам Лео Меси, а останатото е веќе историја, – се присетува легендарниот Рексач.

ФОТО

 

Извор: Дерби.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -