fbpx
14.8 C
Skopje

Либија или Пакистан? Изборот на Ким Чен УН е јасен

АКТУЕЛНО

Одлуката на Доналд Трамп да ја откаже својата планирана средба со Ким Чен Вонг (последователно – повторно разгледана) се случи токму кога во Соединетите Држави се дискутираше за историска аналогија: Либија.

 

Советникот за национална безбедност, Џон Болтон, рече дека основата за договор со Северна Кореја е “либискиот модел” од 2003-2004 година, кога Муамер Гадафи всушност ја предаде целата нејзина нуклеарна програма на САД.

 

Меѓутоа, за Северна Кореја, споредбата со Либија изгледаше застрашувачка, бидејќи во 2011 година САД и нејзините сојузници се обединија со локалните бунтовници за соборување на режимот на Гадафи.

 

За Пјонгјанг Либија не е единственото историско предупредување за ризиците од разоружувањето. Во 2003 година, Ирак тврдеше дека го напуштил развојот на оружје за масовно уништување, па дури и дозволил надворешни инспектори во земјата. Сепак, тој беше подложен на американска инвазија и промена на режимот. Во 2015 година, Иран се согласи да ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за олеснување на санкциите – во 2018 година, Трамп, исто така, го отфрли овој договор.

 

Дали има некои модели на “непријателски” нуклеарни програми кои Северна Кореја може да го преземе самостојно? Одговорот е да.

За жал, ова е Пакистан – држава која го задржала својот нуклеарен арсенал непроменета. Ако Пјонгјанг се двоуми меѓу две можни изгледи за иднината – Либија или Пакистан – изборот не е особено тежок.

 

Пакистан почнува сериозно да работи на развојот на нуклеарен арсенал во 1970-тите, со идеја да дејствува против својот помоќен сосед Индија. Пакистанскиот политичар Зулфикар Али Буто подоцна стана премиер, а потоа рече: “Ако Индија создаде нуклеарна бомба, ќе јадеме трева или лисја – ако дури и мораме да умреме – но ќе имаме и свои”.

Во 1998 година, на јасен сончев ден, Пакистан изврши серија нуклеарни испитувања во регионот Чагаи. “Да го славиме Аллах”, вели главен научен експерт на земјата и го притиска копчето, која одекнува со моќна експлозија.

Повеќе за ова на webcafe.bg

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -