fbpx
0 C
Skopje

Лидерот на Ал Каеда го обвини својот ривал од ИД за манипулации

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Водачот на познатата терористичка мрежа Ал Каеда, Ајман ал Завахири го обвини својот ривал Абу Бакр ал Багдади, кој е лидер на „Исламската држава“ дека дека манипулира за неговата џихадистичка активност на неговата организација, пренесува американскиот центар за набљудување на исламистичките сајтови „SITE“.

Според снимката која центарот ја превел на англиски, Завахири упатува апел до џихадистите на прво место на нивните напади да бидат САД и нивните сојузници. Лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда, која беше формирана од Осама Бин Ладен, изјави дека се води кампања на искривување на фактите и заплашување, „во која за жал учествува Ибрахим ал Бадри (Абу Бакр ал Багдади)“, пишува агенцијата.

„Тој шири лаги за нас, тврдејќи дека не ја отфрламе тиранијата, дека го подржуваме соборениот египетски претседател Мохамед Морси, и дека би ги повикале христијаните да бидат наши сојузници“, изјавил Завахири.

Завахири ги отфрли обвинувањата на Ал Багдади дека неговата организација не се бори против муслиманските шиити.

„Во еден од говорите дадов писмена наредба да се напаѓаат воените сили, полицијата и безбедносните сили на Ирак, кои се претежно шиити, како и шиитските милиции“, додаде ал Завахири.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -