fbpx
1 C
Skopje

Лидс доби богатство во него: Погледнете како растеше вредноста на Алиоски од година во година, од 50.000 евра… (ФОТО)

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кариерата на македонскиот интернационалец Езгјан Алиоски бележи континуиран развој, за тоа говори и рапидниот раст на неговата вредност на трансфер пазарот.

Од она што можеме да го забележиме на најрелевантниот извор на информации за вредноста на фудбалерите (трансфермаркет), вредноста на нашиот 25 годишен репрезентативец, Езгјан Алиоски забележа нов раст, и тоа за еден милион евра.

Како за потсетување, пред да премине во редовите на Лидс ова лето, неговата вредност на трансфер пазарот изнесуваше околу два милиони евра, тоа го потврдува и претходно наведениот извор.

Фото

Сепак, вреди да се издвои и фактот што во последните шест до седум години неговата вредност рапидно расте, во сезоната 2010/11 во периодот кога настапуваше за младиот состав на швајцарски Јанг Бојс за фудбалери до 21 година неговата вредност била 50.000 евра на возраст од 18 години.

Фото

Сликата е променета три години подоцна, па тој бележи вредност од 200.000 евра, а по ова следеше трансфер во Шафхаузен кој во тој период играше во втолигашкото друштво на таа земја, три години подоцна, се пресели во елитата на таа земја и потпиша за Лугано откако мина и период како позајмен фудбалер во таа екипа.

Transfer History

Во Шафхаузен неговата вредност изнесуваше половина милион евра, а едногодишниот престој во Лугано му донесе цена од скоро два милиони евра, по што следеше трансферот во Чемпионшиплигата, за славниот англиски клуб од „Еланд Роуд“.

Нема сомневање во тоа дека Лидс доби „богатство“ во македонскиот репрезентативец кој во Англија пристигна за сума од 2.5 милион евра, а во седумте настапи во Чемпионшиплигата засега постигна еден погодок, и истиот беше прогласен за гол на месецот.

Извор: transfermarkt.com

Фото-вест: yorkshirepost.co.uk (Архива)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -