fbpx
6 C
Skopje

Локвенец: Собраниските комисии за надзор на безбедносните служби и МВР се под контрола на ВМРО-ДПМНЕ, никој не ги следи

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Според се уште актуелниот пратеник, Хари Локвенец, формалниот статус на сите 120 народни претставници во овој момент е пратеници, и оттаму, како што вели тој во Утрински брифинг, не му се јасни противењата за повторно свикување на Собранието, особено за време на прва вонредна состојба во државата.

„Инженерски, а не правно, врзано со статуст на пратениците и со онаа клаузула дека Собранието заседава непрекинато 365 дена во годината, мојата дилема кон оние кои беа против ново свикување, по распуштањето е само една: Единствената причина што ние пратениците земаме плата после распуштањето на Парламентот е една – потребата да и бидеме на располагање на државата во случај на воена или вонредна состојба и никако не ми се јасни наидувањата на правни причини зошто Парламентот не можеше да биде свикан повторно. Не ја сфаќам ни опозицијата со сите алатки за мониторирање да биде против“, изјави Локвенец.

Зборувајќи за можноста на одржување избори по завршувањето на вонредната состојба, Локвенец тврди дека однесувањето на владејачката партија покажува добра волја, а владината уредба е јасна дека повремено ги прекина изборите.

„Уредбата која Владата едногласно ја има донесено со прекин на изборите и продолжување со истите, сметам дека е кристално јасна уредба. Не постои ниту еден здравствен или политички субјект кој може да тврди дека ќе има подобрување со корона вирусот. Сето тоа зборува дека треба сите заедно, преку изнајдување решение на проблемите, да го зграпчиме моментот и да одржиме избори во оној момент кога ќе има услови за почитување на здравјето на граѓаните“, рече Локвенец.

Според него, не се проблем самите избори , бидејќи се решение на моменталните прашања отворени во државата, од корона вирусот, до економијата, до правниот систем.

Коментирајќи ги неодамнешните изјави на претставникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николовски, кој се жалеше дека е следен од страна на власта, Локвенец смета дека се работи за несериозна изјава која го одвлекува вниманието, и дополни како работат собраниските комисии кои се одговорни за надзор на службите за следење:

„Организацијата на комисиите во Собранието кои го следат безбедносниот сектор се три: Комисијата за одбрана и безбедност која ја водам јас, втората комисија е за надзор на работата на безбедносните служби, каде претседател е од редовите на опозицијата и комисијата за следење на комуникациите е претседавана од опозицијата. Јас реков, Собранието работи според Устав 365 дена и сметам дека нема никаква пречка таквите комисии да одржуваат вонреден инспекциски надзор. Несериозно е претставници од опозицијата кажуваат дека се следат. Тие сомнежи треба да се проследат во Обвинителството и во МВР. Ако ги земеме реформите во безбедносниот сектор, ние ја воведовме ОТА, без која не може да се случи ниедна форма за следење на комуникациите, и која е под директна надзорна контрола на една од комисиите кои ги води опозицијата, никако не смееме да зборуваме за следење. Сметам дека е излишно како потреба да се коментира бидејќи МВР го води министер од опозицијата, службата која е за организиран криминал, водена од опозицијата…ваквиот начин на комуникација е непродуктивен и сметам дека се работи за одвлекување на вниманието.“, рече Локвенец.

Тој изрази убеденост во голема победа на неговата партија, на избори, кои вели Локвенец, ќе се случат многу брзо.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -