fbpx
1 C
Skopje

Лоши вести пристигнаа од Германија: Сите треба да бидеме загрижени поради ова

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Германската економија го допре дното со падот на БДП во вториот квартал каков што не е виден во повоената историја на земјата. Сепак, сега почнува да се крева, оценува институтот ИФО според статистичките показатели со кои располага.

Според прелиминарните податоци објавени од Сојзниот завод за статистика, БДП на најголемата европската економија падна во второто тримесечие за 101,1 отсто на квартално ниво, а на годишно за 11,7 проценти, според десезонираните податоци

Економијата забележа стрмоглав пад без преседан. Го допре дното за време на пандемиајта и сега се враќа во пораст, иако се уште не на своето претходно ниво“, се наведува во коментарот на Тимо Волмершојзер, шеф за прогнози на економскиот ИФо со седиште во Минхен.

На ниво на цела година се очекува дека БДП на Германија ќе падне за околу пет проценти.

„Постепеното укинување на ограничувањата доведе до силно зголемување на прометот во малопродажбата во мај, зошто потрошувачите вршат многу купување кое претходно морале да го одложат. Производството и продажбата постепено пораснаа и во други сектори од економијата, додава Волмершојзер.

Покрај тоа, како што напоменува, индексот на деловната клима, кој го пресметува ИФО, значајно се подобрува во последно време кај многу компании.

„Според тие резултати, треба да видиме недвосмислено опоравување во втората половина на 2020“, наведува тој.

Волмершојзер, сепак во врти вниманието дека оваа прогноза се заснова на претпоставка за натамошно ублажување на рестрикциите без тоа да доведе до повторно раширување на ковид-19, и на политичките одговори на епидемијата, при што двете тие премиси содржат висок степен на неизвесност.

На германскиот пазар на труд, како што забележува, опоравувањето до сега беше бавно: невработеноста го достигна пикот во јуни, а нејзиниот сезонски и прилагоден пад во јули беше слаб.

Според проценката на ИФО, бројот на компаниите кои користат скратено работно време исто така опаѓа многу бавно: таа цифра и натаму е натпросечна во неколку сектори, посебно во хотелисерството и угостителството и во производството.

Додека индустријата првествено трпи поради слабата ситуација со порачките, продажбата во секторите храна и пијалоците и натаму е лимитирана со мерките на ограничувањата воведени поради коронавирусот, се констатира во коментарот на ИФО Институтот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -