fbpx
21.8 C
Skopje

Љубовта е игра во која еден мора да изневери – Моќни цитати за неверството

АКТУЕЛНО

„Оној кој изневерил еднаш, со сигурност ќе изневери пак“. Колку е вистинита оваа позната изјава?

На еден или друг начин сите изневеруваме или пак сме биле изневерени – во љубовта, пријателството, животот.

Прељубата била инспирација за многумина, со цитати кои датираат уште од библијата, до познати филозофи и мислители како и популарни личности.

Се простува ли неверство? Прочитајте ги следните цитати и добро размислете:

 1. Никогаш не изневерувај го оној кој е добар кон тебе. Кармата е кучка.

 2. Ниту една жена не може да се заљуби во прељубник без да ја плати цената за тоа.

 3. Можеби звучи сосема природно жената да го фати мажот како ја изневерува, освен ако вие не сте таа жена и тоа не е вашиот сопруг.

 4. Не е недостатокот на љубов, туку недостатокот од пријателство е она што ги прави браковите несреќни.

 5. Врската е како стакло. Понекогаш е подобро да ја оставиш распарчена, отколку да ги составуваш деловите чии пукнатини постојано ќе се гледаат.

 6. Секој маж посакува жена која ќе ја истакне неговата добра стана, неговите господски манири и кротката природа – и уште една жена која ќе му помогне да заборави на нив.

 7. Најсуровите лаги најчесто се кажуваат во тишина.

 8. Кога ќе изневериш некого, си се изневерил и самиот себе.

 9. Лесно е да се замижи пред емоционалните неверства, но тие можат сериозно да го загрозат бракот.

10. Зошто би одел надвор по хамбургер кога имаш бифтек дома?

11. Кога не сум во близина на девојката што ја сакам, ја сакам девојката која ми е во близина.

12. Кога мажот со сила се принудува да остане верен во бракот, не е ништо подобро од изневерување.

13. Љубовта е игра во која еден мора да изневери.

Прочитајте го целиот напис на Crnobelo.com – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -