4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Коронавирусот тотално ги збуни луѓето: Дел од нив мислат дека е поврзан со еден вид на пиво

Пребарувањата на поимите beer virus (пиво вирус) пораснале за 744 отсто, додека пребарувањата со поимот beer coronavirus (пиво коронавирус) пораснале на 3.200.

Коронавирусот кој се појави во кинескиот град Вухан а кој предизвикува воспаление на плуќата и бронхитис, предизвика паника и страв меѓу луѓето ширум светот, а спрема податоците на Гугл, на 21 јануари бил еден од најпребаруваните податоци.

Во периодот од 18. до 26. јануари, корисниците на интернет пребарувале поими како „корона вирус пиво“ и „пиво вирус“, мислејќи дека мексиканското пиво Корона е поврзано со коронавирусот кој досега одзеде 132 животи.

Фото

Пребарувањата за тие поими пораснала за 2.300 отсто, пишува Бизнис Инсајдер.

Единственото нешто кое го поврзува пивото Корона со коронавирусот е името. Вирусот го добил називот по протеинската структура на вирусниот плик што личи на круна.

Пивото пак Корона е за прв пат произведено во Мексико во 1925. година, а човечкиот коронавирус е идентификуван 40 години подоцна.

Како и да е, зачудувачки е што треба воопшто да се објасни дека двата поима, освен името, немаат ништо заедничко.

Latest Posts

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Беснеење со автомобили на полнoќ во центарот на Банско (ВИДЕО)

Граѓани од Банско испратија видео на кое се гледаат автомобили кои беснеат, а наводно видеото е снимено вечерва, нешто пред полноќ, пренесува Канал Вис. Според...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.