fbpx
-2.7 C
Skopje

Луѓето со нулта крвна група се навистина посебни – ЕВЕ ЗОШТО!

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Ако имате 0 крвна група, вашето генетско наследство ви нуди можност да бидете јаки, продуктивни, да имате долг живот и да бидете оптимисти.

Крвната група 0 е првобитен тип на крв од нашите предци, кои биле лукави и агресивни предатори. Личностите кои ја поседуваат оваа крвна група играат важна улога во секое друштво, се до денешен ден.

Луѓето со 0 крвна група се способни за раководење, полни се со енергичност и способност на концентрација.

Но кога се под стрес, можат да станат лути, хиперактивни и импулсивни. Лошата исхрана, недостатокот на вежби, нездравите навики или повишеното ниво на стрес, ги прави осетливи на неповолни метаболички ефекти, вклучувајќи и отпорност на инсулин, смалена активност на штитните жлезди и склоност кон дебелеење.

Што е тоа што нултата крвна група ја прави единствена?

Луѓето со 0 крвна група имаат предиспозиции за одредени болести, како што е чиреви и дисфункција на штитните жлезди. Често имаат низок ниво на хормони на штитните жлезди и недостаток на јод.

Во Јапонија оваа крвна група веќе долго време се поврзува со одреден тип на личности. Таму дури на интервју за работа може да ви биде поставено прашањето за типот на вашата крвна група. Луѓето со 0 крвна група најчесто се опишуваат како одговорни, организирани, фокусирани, совесни и практични.

Се верува дека овие луѓе подобро се ориентираат и дека се подобри логичари, а исто така се смета дека нивните предци биле ловци, кои морале да посматраат и прецизно го проценуваат окружувањето, за да можеле да преживеат.

Подлежи на стрес

Поради прекумерен бес и хиперактивност, може да дојде до стрес. Луѓето со оваа крвна група се подложни на деструктивно однесување кога се премногу уморни, депресивни или кога им е досадно. Тогаш се подложни на коцкање или можат да се занимаваат со активности кои се подложни на адреналин, прекумерен ризик и импулсивност.

Избегнување на кофеин и алкохол

Кофеинот може да биде посебно штетен поради подигањето на адреналинот и нивото на норадреналин, кои се веќе и така високи во организмот кај луѓето со оваа крвна група

Вежбањето е одлично решение, затоа што има дејство на опуштање на целото тело. Повеќе од сите други крвни групи, нултата крвна група има потреба да биде физички активна, поради одржувањето на здравјето и емоционална стабилност. Редовната физичка активност е неопходна три до четири пати неделно.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -