fbpx
-2 C
Skopje

Луѓето кои ќе одбијат да се вакциниираат ќе добијат низа забрани: Без потврда нема да може да посетуваат ресторани, кафулиња, кино сали

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Британски министер порача дека луѓето кои ќе одбијат да се вакцинираат против коронавирус нема да може да се вратат во нормала, односно без потврда за вакцинација нема да им биде дозволен влез во ресторани, кафулиња, кино сали и слично.

Како и што се очекуваше, државите ќе се обидат да вакцинираат што е можно поголем број на граѓани, а тие кои ќе одбијат да се вакцинираат ќе се соочат со низа на забрани.

Новиот британски министер задолжен за спроведување на вакцинацијата против коронавирус, Надим Захави, порача дека оние кои ќе се вакцинираат нема да се вратат на „нормалниот живот“ затоа што без потврда за вакцинација нема да можат да влезат во ресторани, кафулиња, кино сали и слично.

Британскиот министер со ирачко потекло и натаму инсистира дека вакцинирањето „нема да биде задолжително“, но како што и самиот истакна, невакцинираните луѓе би можеле да се најдат во еден целосно изолиран свет.

Во разговор за „БиБиСи“, Захави истакна дека статусот на вакцинација би можел да се прикажува на апликација на паметен телефон и на тој начин би се вршела брза проверка на поединци: „Верувам дека таа апликација ќе ја проверуваат рестораните, кафулињата, кино салите, спортските локации и други места“.

Да потсетиме, неколку големи фармацевтски корпорации во последниов период објавија голем напредок во врска со развојот на вакцина против коронавирусот и се очекува наскоро да започне процесот на вакцинација на граѓаните

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -