fbpx
-6 C
Skopje

Љупчо Николовски: На ВМРО-ДПМНЕ не му е до здравјето на граѓаните, туку до одлагање на изборите

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Постојано имавме купување на време од ВМРО ДПМНЕ, за недела до две на крајот испадна работата, но сега имаме ситуација дека се е исполнети сите услови и дека можеме да одиме на избори, изјави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски

Со прекршување на мерките за заштита од вирусот и сето тоа што го правеше ВМРО ДПМНЕ, целото политиканство за одлагање на изборите, на крајот не успеа. СДСМ прифати избори уште во декември, пред да се појави коронавирусот, истакна генералниот секретар на СДСМ при гостувањето на вестите во Канал 5.

Ние уште тогаш кажавме дека сме подготвени затоа што веруваме во довербата на граѓаните и веруваме дека ќе ни дадат мандат за да имаме функционални институции. Постојано имавме купување на време од ВМРО ДПМНЕ, за недела до две на крајот испадна работата, но сега имаме ситуација дека се е исполнети сите услови и дека можеме да одиме на избори, изјави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во вестите на телевизија Канал 5.

Објасни дека изборите се неопходни за политичкиот систем, но и за продолжување на мерките за справување со здравствената и економската ситуација.

Единствена држава сме во Европа која нема парламент, туку само техничка влада. Овој систем не е одржлив и понатаму. Но, она што е важно, сега се виде дека на ВМРО ДПМНЕ не му било здравјето на граѓаните приоритет, туку мораа да прифатат избори на крајот, и еве сега имаме избори на 15 јули, а потоа ќе имаме и нов парламент и нова влада, дополни Николовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...
- Advertisement -