21 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Чулев: Строго ќе се санкционираат активностите во насока на поткуп на гласачи

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Наќе Чулев денес на 29.06.2020 оствари средба со граѓаните од Шуто Оризари со претставници на ромските организации...

Заев од Гевгелија: Обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, а не на државата, таа е на прав пат

СДСМ ги престави носителите во четвртата изборна единица, Зоран Заев и Соња Мираковска, на трибина во Гевгелија. Лидерот на партијата во говорот се осврна...

Љупчо Николовски: Обезбедивме ЧЕТИРИПАТИ повеќе средства за спортот од поранешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ

Ништо не гради карактер и личност како спорт. Преку спорт се станува човек! Комплетна личност.

За само една година, преку ваучер системот, вбризгавме 10 милиони евра во поддршка и развој на спортот. Ваквата инвестиција е важна за клибовите особено од помалите градови, како што е клубот Баскет Кам од Македонска Каменица каде се дружиже денес.

Еве само една паралела ќе направам за тоа колку се вложуваше порано во спортот, а колку се вложува денеска. Во 2015 и 2016 година беа вложени 60 милиони денари во спортот. Веќе во 2017 година беа обезбедени 174 милиони денари, а во 2018 и 2019 година обезбедивме 234 милиони и 244 милиони денари соодветно. Во споредба со последните две години на поранешната влада обезбедивме ЧЕТИРИПАТИ повеќе средства за спортот!

Влеговме во НАТО, преговараме со ЕУ, ќе влеземе и таму. Со НАТО и ЕУ играме во прва лига, во лига на шампиони! Со претходните политики на ВМРО-ДПМНЕ на уназадување, страв, заплашување, крадење бизниси, со тие политики играме во 6-та лига, најниска. Не сакаме да играме таму.

Продолжуваме да инвестираме во младите и спортот.

Ништо не гради карактер и личност како спорт. Преку спорт се станува човек! Комплетна личност.За само една година,…

Posted by Ljupcho Nikolovski on Thursday, June 25, 2020

 

Latest Posts

Чулев: Строго ќе се санкционираат активностите во насока на поткуп на гласачи

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Наќе Чулев денес на 29.06.2020 оствари средба со граѓаните од Шуто Оризари со претставници на ромските организации...

Заев од Гевгелија: Обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, а не на државата, таа е на прав пат

СДСМ ги престави носителите во четвртата изборна единица, Зоран Заев и Соња Мираковска, на трибина во Гевгелија. Лидерот на партијата во говорот се осврна...

АКТУЕЛНО

СЗО повика да се зголеми производство на „Дексаметазон“

Светската здравствена организација (СЗО) повика да се зголеми производството на Дексаметазон, откако британските научници објавија дека тој стероид значително ја намалува смртноста кај...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.