fbpx
0.8 C
Skopje

Љупчо Николовски од родната Крива Паланка: Направивме пресврт во делот на патната инфраструктура во истокот, се гради насекаде

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во регионот на Крива Паланка и Ранковце се рехабилитирани и сите останати регионални патишта и кон Огут и кон Луке и Голеш коишто се рехабилитираат после многу години. Навистина, Истокот беше еден од најзапоставените региони во минатото. За многу кратко време направивме многу работи за кои нема да се срамиме, вели Николовски.

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во увидот кој го изврши на градежните работи за рехабилитација на патот Ранковце – Крива Паланка, особено горд на досегашните проекти во источниот дел на државата, а посебно во неговата родна Крива Паланка. Како што и самиот вели, досега тој дел од државата бил запоставуван, а веќе се во план и други поголеми инвестиции за рехабилитација и изградба на патишта низ целата држава.

Денеска сме во мојот роден крај и задоволство е од тука да ја упатиме пораката до сите граѓани од овој регион за тоа дека рехабилитацијата на овој регионален пат Ранковце – Крива Паланка е пред самиот крај. Во износ од 2,6 милиони евра преку Владата на РСМ го финишираме и овој проект.

Истокот како еден од најзапоставените региони во претходните 10 години направивме пресврт во делот на патната инфраструктура. Се гради насекаде, се гради плански и се поврзуваме не само со регионот туку и со Бугарија. Тоа на сите жители од овој регион многу им значи.
Покрај рехабилитацијата на овој пат во овие 2 години започнавме со изградба на новиот експресен пат Ранковце – Крива Паланка, проект којшто ќе чини 58 милиони евра. Ја завршивме експропријацијата, започнаа работите коишто се одвиваат по план.

Исто така започна и изградба на државниот пат Крива Паланка – Деве Баир.

На големо задоволство можеме да кажеме дека подготвителните активности се завршени и го имаме деталниот план за почеток на работите и на овој регионален пат којшто нѐ поврзува со Бугарија, во износ од 12 милиони евра.

Во регионот на Крива Паланка и Ранковце се рехабилитирани и сите останати регионални патишта и кон Огут и кон Луке и Голеш коишто се рехабилитираат после многу години. Навистина, Истокот беше еден од најзапоставените региони во минатото. За многу кратко време направивме многу работи за кои нема да се срамиме. СДСМ и коалицијата МОЖЕМЕ има уште поголем и амбициозен план за Истокот во следниот период, за следниот мандат и за целата наша земја.

Предвидуваме изградба на 260 километри автопати, 300 километри експресни патишта, 950 километри локални патишта и продолжуваме со рехабилитација на 1500 километри патишта низ целата земја. Можеме уште подобро. Можеме уште повеќе, истакна Николовски при посетата на патот Ранковце – Крива Паланка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...
- Advertisement -