fbpx
4 C
Skopje

Магнезиум: Неопходен минерал во телото

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен е за создавање на крвта во коскената маса, зачувување на нервниот, кардиоваскуларниот и ендокриниот систем, како и мускулите.

Исхраната богата со магнезиум го намалува ризикот од создавање камен во жолчката, грчеви во желудникот. Магнезиум се наоѓа во многу намирници. Доволно е да Вашето јадење го збогатите со житарки, мешунки, зелен зеленчук, овошје, производите од соја, лешници, ореви и банани кои се најдобри извори на овој важен минерал.

Дневната потреба за магнезиум изнесува шест милиграми по килограм на телесната маса, што значи да човек со тежина од 70 килограми треба да внесува 420 милиграми од овој минерал.

Како делува магнезиумот врз организмот?

Гастроинтестинален систем: Земањето на магнезиум е корисно како лаксатив за запек и како антацид да ги намали симптомите на желудечната киселина.

Респираторно здравје: Внесот на магнезиум помага да се промовира здрава функција на бронхиите, со што се поддржува нормалната респираторната функција кај лицата со неоптимална респираторната функција.

Болка: Кога се дадени во дози од 500 до 1000 mg, внесот на магнезиум се покажа дека помага во олеснување на одредени типови на нервна болка до четири часа. Внесот на магнезиум, исто така, се покажа дека ја намалува фреквенцијата и интензитетот на одредени видови на хронични главоболки.

Слушно здравје: Дополнувањето со магнезиум се покажа дека го спречува губењето на слухот кај лицата изложени на гласна бучава.
Хроничен замор: Внесот на магнезиум помага да се подобрат симптомите кај лицата со синдром на хроничен замор.
Магнезиум природно не постои сам по себе. Напротив, тој е во прилог на некој вид на органска или неорганска киселина. Минералите прикачени за киселините се нарекуваат минерални соли. Сите форми на магнезиум кои се користат во додатоците на исхраната обезбедуваат еден или повеќе магнезиум соли. На пример, ако прикачите лимонска киселина со магнезиум, ќе има магнезиумова сол наречена магнезиум цитрат. Во истражувањата се докажало дека магнезиум цитрат и магнезиум глицинат имаат најголема апсорпција кај луѓето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -