fbpx
6 C
Skopje

Мајка на четири деца, со свои раце изгради куќа за неа и нејзиното семејство

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Кара Брукиснка, мајка на четири деца од Арканзас, воодушеви милиони луѓе кои ја слушнале нејзината приказна. После насилни врски, два брака во кои била жртва на злоупотреба од страна на ментално болен човек, Кара одлучи дека и е потребно нешто ново и различно на неа и нејзините деца.

„Се почувствував посрамено, се чувстував загрижена дека моите деца не се ценат самите себе и дека немаат самодоверба“, вели Кара.


Кара сакаше нов почеток за неа и нејзиното семејство. За жал, немаше средства со кои може да си дозволи изградба на нова куќа, но тоа не ја спречи. Таа одлучи потполно сама да ја изгради.

Се почна во 2007 година, кога торнадо ја уништи нејзината куќа. Таа зеде 140. 000 евра кредити од банки, се наоружа со опрема и со помош на нејзините деца и фамилија, успеа да ја изгради нивната семејна куќа од соништата.

Тие поминаа низ се – од копање темели до ѕидање ѕидови.

За Кара и нејзините деца се вели дека се „непобедливи“ и дека заедно можат се!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -