31 C
Skopje

Македонија дел од УЕФ

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

За прв пат од постоењето на Унијата на европски федералисти (УЕФ), исклучително влијателна политичка организација во ЕУ, која дејствува од 1946 година до денес, во неа станува членка македонска политичка организација УЕФМ, а со тоа Македонија е претставена и како држава.

“Денес и утре, заедно со потпретседателот Апостолоски, учесници сме во работата на Федералниот Комитет на УЕФ, тука во Рим, Република Италија.

Имаме одлична можност од блиску, во дирекна комуникација, да се сретнеме со “внатрешните” дилеми на ЕУ! Со сопствени очи и уши да видиме и да слушнеме што е она што ја преокупира ЕУ!

Од разговорите со многумина претставници од сите земји членки на ЕУ, особено со европските пратеници како господин Guy Verhofstadt, потоа господин Sandro Gozi, претседателот на УЕФ и др. кои доаѓаат од политичката групација “За Европска Ренесанса” на претседателот Макрон, може да се забележи постоење на отворена дебата за приоритетноста помеѓу продлабочувањето или проширувањето на ЕУ!
Наша задача е да ги убедиме дека првото не го исклучува второто и обратно.
Ние не се плашиме од реализмот на Макрон, кој го претпочита првото, но не се откажуваме и од оптимизмот на Меркел, која го претпочита второто.

Сепак ова е време кога ЕУ се бори за своето место во глобални рамки. Во светот на големите нации како УСА или Кина, односно засебни цивилизации, како што ги нарекоа дел од говорниците.

Foto

Споделуваме огромно задоволство што Македонија достоинствено ја претставуваме, а за прв пат стануваме дел од ова големо семејство на политички организаци. Се надевам во иднина, токму Македонија да биде домаќин на едно вакво случување.

Foto

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -