fbpx
4 C
Skopje

Македонија е на СП – младите ракометари ја демолираа Турција!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Македонската репрезентација  до 21 година успеjа да се пласира на Светското првенство 2017 кое ќе се игра во Алжир, откако во последниот натпревар ја демолираше Турција со високи 39:19.

Во последното коло со Португалија влеговме со еднаков број на бодови, по синоќешното меѓусебно реми, па јасно беше дека гол-разиката ќе одлучува за првото место и патникот на СП во Алжир.

Порано во текот на денот Португалија ја победи Полска убедливо со 34:21, поради што беше јасно дека на Македонија ќе и биде потребно победа од 19 или повеќе голови, за да се избори пласман на првата позиција.

„Кале“ не беше исполнет, но присутната публика им даде одлична поддршка на нашите ракометари. Уште од стартот на средбата се градеше постепено разлика, која на крајот од првиот дел изнесуваше 22:13.

Одлично продолживме во вториот дел, каде по 14 минути, Турција имаше постигнато само еден гол, па веќе имавме обезбедено солидна предност, која го најавуваше посакуваниот финиш. По мал застој, ракометарите тргнаа во завршен напад, со сите сили кон противничкиот гол, успевајќи да обезбедат победа од 39:19.

Најефикасен во таборот на Македонија беше Мице Шилегов со 10 голови, Филип Талески имаше 9, Давор Палевски 7. Одличен на голот беше и Никола Даниловски со 14 интервенции. Кај Турците по пет голови постигнаа Остурк и Езалп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...

Доктор кој не се тушира 6 години и не користи дезодоранс објаснува зошто тоа што го прави не е бесмислено

Американскиот научник Џејмс Хамблин престанал да се тушира во 2015 година, а сега го објаснил сето тоа. Научникот и доктор Џејмс Хамблин (37) не се...

ЛЕПА БРЕНА ГО ПОТРЕСЕ РЕГИОНОТ СО ТРОГАТЕЛНА ПОРАКА: Драг наш Милане (фото)

Со заедничка фотографија и трогателна порака Лепа Брена се прости од Милан Бандиќ. “Драг наш Милан, ни беше огромна чест и задоволство да ве познаваме...
- Advertisement -