fbpx
9 C
Skopje

Македонија преку реми до дуел со норвежаните

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено вечерва против Исланд, во рамките на последното коло од групната фаза на СП.

Македонија го отвори одлично натпреварот и поведе со 4:0, но Исланд брзо се врати и направи комплетен пресврт за 4:5. Во продолжение Исланд го диктираше натпреварот и се замина на полувреме со два разлика, 13:15.

Во второто полувреме Исланд продолжи со добрата игра и ја одржуваше предноста се до 50. минута кога Македонија дојде на минус 1. На пет минути до крајот Македонија израмни на 25:25 и најави трилер завршница. До крајот на натпреварот и двете репрезентации постигнаа по два погодоци за конечни 27:27, со кој резултат обезбедивме трето место во групата.

Најдобар стрелец во нашиот табор повторно беше Кире Лазаров со седум погодоци, следуваа Манасков и Ѓеоргиевски со по пет и Столе Стоилов со три постигнати погодоци.

Вреди да се напомене и одличната партија на голманот Колев, кој одбрани неколку клучни удари и го најави резултатскиот пресврт.

Македонија во осминафиналето за противник ќе ја има селекцијата на Норвешка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -