fbpx
-1 C
Skopje

Македонија вчера го загуби Ванчо, а САД сенаторот Меккејн

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Амерканскиот сенатор Џон Меккејн, неконвенционален републиканец, кој беше кандидат за претседател на САД од својата партија во 2008 година и истакнат критичар на сегашниот американски претседател, почина вчера на 82 години, објави неговата Канцеларија.

Меккејн, кој повеќе од три децении е сенатор од Аризона, се побел против агресиевен тумор на мозокот, глиобластом, од јули 2017 година и во текот на минататаа година доаѓал во Сенатот. Неговото семејство во петокот објави дека лекувањето на туморот е запрено.

„Сенаторот Џони Сиднеј Меккејн Трети почина во 16.28 часот на 25 авугуст. Со него до крајот беше неговата сопруга Синди и неговото семејство. Во моментот кога почина, зад себе имаше 60 години пожртвувано служење на САД“, пишува во соопштението.

Неговите останки ќе бидат изложени во конгресот на Сојузната Држава Аризона во Феникс, а потоа во зградата на Конгресот во Вашингтон, а ќе биде испратен во вашингтонската национална катедрала и погребан во Анаполис во Мериленд.

Се очекува говори да одржат поранешните рпетседатели на САД, Барак ОБама и Џорџ Буш, и поранешниот потпретседател Џо Бајден.

Според информации од семејството сегашната американска администрација ќе ја петставуваат потпретседателот Мајк Пенс, а претседателот Доналд Трамп нема да биде поканет на погребот.

Извор: Република

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -