fbpx
7.9 C
Skopje

Македонски пожарникар со апел до Владата да го измени својот став: Не е во ред најхуманата професија да се потцени

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Пожарникарите бурно реагираат на одлуката нивните плати да бидат намалени иако тие се на висина на својата должност во време на пандемијата со Коронавирусот во нашата земја.

Еден од нив е и Борис Трајкоски Џомба кој преку статус на Фејсбук го искажа својот револт кон власта и оваа нивна одлука.

-Како човек и како пожарникар крајно сум огорчен и револтиран со дознавањето во последен момент дека на пожарникарите ќе им бидат намалени платите? Најхуманата професија да се потцени!!! Пожарникарите учествуваат во сите вонредни ситуации, непогоди, земјотреси, поплави, пожари, сообраќајни незгоди итн.

Пожарникарите кои без прекин одеа на работа сменски изедначени со административци, со јавна администрација која работи редуцирано, или поголемиот дел од тие вработени се два месеци дома, седат дома и земаат цела плата, а да се удри по пожарникарите?
Крајно нехуман однос, навистина нечесно.

Ако треба пожарникарите и цела плата ќе остават..ама на ваков начин кога други седат дома и цела плата земаат,а а се зема од најхуманите. Што друго да се напише?

Еден апел до владата да го измени својот став, кој е навистина, навистина крајно некоректен!, стои во неговиот пост на Фејсбук.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kовид резултати: Бројката на починaти денес е двоцифренa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24,...

Доктор објави фотографија како изгледа “корона јазик” (фото

Прочитај повеќр во продолжение Епидемиологот Тим ​​Спектор од Универзитетскиот колеџ во Лондон е лидер на научна студија која се занимава со симптоми на коронавирус, а...

Што се Бајден отстрани од Овалната соба? Исчезна и црвеното копче од масата на Трамп кое служело за да може да си нарача кока...

Новиот претседател на САД не губел време на отстранување на сето она кое може да го потсетува на неговиот претходник Доналд Трамп. Освен што...

Што значат зборовите на вториот човек на ВМРО-ДПМНЕ? Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата, не мислам дека тоа е невозможно да се случи, да почекаме, изјави вечерва генералниот...

Го прашаа Шилегов дали има нарушени односи со премиерот Заев: Неговиот одговор е едноставен

Водителот на емисијата „360 степени“ го праша скопскиот градоначалник Петре Шилегов во какви односи е со премиерот Зоран Заев и дали е вистина дека...
- Advertisement -