fbpx
-1 C
Skopje

Македонско-грчката економска соработка важна за добрососедските односи

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Индустријата, градежништвото и агро бизнисот се во фокусот на македонско – грчкиот економски форум што се одржа денеска во Скопје во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на Универзитетот Колумбија од САД.

Бизнис делегацијата од Грција предводена од претседателот Киријакос Лефакис оствари и Б2Б средби со компании членови на ССК.

На отворањето на форумот претседателката на ССК Данела Арсовска истакна дека потенцијалите за соработка меѓу бизнисмените од двете држави се големи и укажа на важноста на билатералниот економски форум кој е резултат на воспоставените добри деловни релации меѓу организациите од двете земји.

– ССК ги поттикнува добрите бизнис релации меѓу економиите на двете земји. За таа цел, во 2015 година за прв пат од осамостојувањето на Република Македонија, го потпишавме првиот билатерален договор за соработка по што се одржа и Првиот грчко – македонски бизнис форум во Солун. За бизнисмените од двете соседски земји потенцијалите за соработка се големи. Денешниот бизнис форум веруваме дека ќе даде конкретни резултати за склучување и продлабочување на воспоставените партнерства, настап во трети земји и учество на заеднички проекти, рече Арсовска.

Министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска ја истакна важноста од унапредување на економската соработка меѓу двете држави и изрази надеж дека владиниот план за економски раст ќе обезбеди поволности за бизнис секторот.

– Веруваме дека на овој начин, планот за економски развој на Владата на Република Македонија ќе обезбеди опкружување кое е поволно за функционирање на бизнисот. Би сакала да истакнам дека Владата е водена од принципите на транспарентност поддржувајќи ја соработката помеѓу домашните и странските компании, како и поддршката заснована на реални резултати, рече Апостолска.

Според претседателот на Грчката интернационална бизнис асоцијација, релациите меѓу двете земји стануваат подобри кога предност им се дава на економските односи.

Грција е еден од петте најзначајни трговски партнери на Република Македонија. Најголемите инвестиции се во банкарскиот сектор, нафтената индустрија, трговијата и текстилната индустрија. Минатата година, остварена е трговска размена во вредност од 598 милиони евра, извозот е 148 милиони евра, а увозот е 450 милиони евра.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -