fbpx
11 C
Skopje

Македонците во Германија едни од најголемите работници на црно

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Работата на црно во Германија се зголемила во однос на претходната година. Во првата половина од годинава се поведени 65.755 постапки за работа на црно.

Во првите 6 месеци од годинава се отворени 65.775 постапки за работа на црно, или 3342 постапки повеќе во споредба со истиот период лани. Тоа е зголемување од 5 проценти. Кај лицата кои илегално престојуваат во Германија и работат на црно забележан е плус од дури 28%, пишува весникот „Велт“, повикувајќи се на доверлив извештај на „Центарот за заеднички анализи и стратеги“ (ГАСИМ).

Илегалните работници на црно, според овој извештај, потекнуваат главно од десет земји: Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Виетнам, Украина, Турција, Косово, Молдавија и Гана. „Мнозинството работници против кои е покрената постапка за ‘недозволен престој’ работеле во градежништвото, угостителството и други услужни дејности, без притоа да имаат неопходна дозвола“, стои во извештајот.

Весникот „Велт“ ја пренесува оценката на претседателот на групата за царина при Полицискиот синдикат, Франк Букенхофер, кој вели дека зголемувањето на бројот на постапки не е доволен: „Бројките се зголемуваат затоа што царината спроведува повеќе контроли во борбата против работењето на црно, но тоа според нас сѐ уште не е доволно“.

И Томас Либел, заменик шеф во германскиот Синдикат на царината, се жали дека има „значителен персонален дефицит при финансиските контроли во делот на работењето на црно“ и дека тука ништо не е променето во последните години. „Тоа особено е видливо во сферата на многу обемните истраги против мафијашките структури во делот на работа на црно“, вели Либел за „Велт сам Зонтаг“.

Извор: mk-in

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -