fbpx
3 C
Skopje

Макрадули: Во 90 % од земјите членки на ЕУ граѓаните дишаат загаден воздух

АКТУЕЛНО

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули на денешната дебата ,,Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справување со загадувањето” во Кино Фросина рече дека Владата направила конкретни чекори за намалување на загадувањето, пишува Фокус.

-Во 90 % од граѓаните на земјите членки на ЕУ, граѓаните дишат загаден воздух. Во скопскиот регион, битолскиот и Тетово, најголем загадувач е домашното затоплување. Не постои механизам да го земете воздухот и да го однесете некаде. Денес го нема Казандол, Еуромакс, рече Макрадули.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -