fbpx
23.8 C
Skopje

Макрон: Политиките на Трамп се луди!

АКТУЕЛНО

   Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека можеби не успеал да го убеди претседателот на САД Доналд Трамп да се придржува на меѓународниот договор со Иран.

Шефот на Белата куќа договорот со Иран  го нарече „луд“, а Макрон сега со иста придавка ги нарече честите промени на американската глобална политика.

– Мојот став е дека тој ќе се откаже од овој договор од внатрешнополитички причини, изјави Макрон на крајот од тридневната посета на САД.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -