fbpx
1 C
Skopje

Малчески: ВМРО-ДПМНЕ мора да има нов лидер, човек кој не е извалкан со “груевизмот“

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

„ Не верувам дека ќе има кинење на партиски книшки, но постои револт во партијата. ВМРОВЦИТЕ го победија Груевизмот“, рече Самоил Малчески во емисијата “Само Вистина“ на Канал 5.

Не треба да се замени еден претседател со друг претседател, да имаме конгрес кој би го нарекле “демократски“. Сметам дека во суштина овој период се остава да видиме како Груевски ќе се однесува. Тој мислам дека ќе повика на одговорност на некаков ЦК на кој ќе му кажат како треба да се гласа. Има критична маса, која од ден на ден е се поголема и поголема. Ние мораме да одиме фазно. Првиот чекор е оставка на Груевски. Вториот чекор мора да се формира статутарна комисија. Тука ќе мора да стави луѓе кои ќе го водат тој процес. Тој ќе се обиде да го минира тој процес но нема да успее. Тој ги изгоре ОК на партијата и тие се свесни дека партијата со него тоне. Јас сум во секојдневна комуникација со партиското членство. Ние мораме да имаме нов лидер на партија. Тоа мора да е човек кој не бил извалкан со Груевизмот, додаде Малчески.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -