17 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Манастирот Свети Јован Бигорски прослави 1.000 години – неверојатна приказна за сведокот на светлината

Манастирот „Свети Јован Бигорски“ ја слави својата илјадагодишнина. Покрај својата важна улога во македонскиот црковен живот, манастирот има големо значење во општеството.

Отец Кирил од Манастирот вели: Нема ни држави кои се толку стари, а еве ние како Манастир и институција го живееме тој континуитет на нашата древна словенска традиција, Свети Климентова традиција. Во текот на овие 1000 години Бигорски Манастир беше бастион и стожер на нашата православна традиција, ги продолжи делата на Св. Кирил и Методиј, Климент и Наум и никогаш не потпадна под туѓо влијание.

Манастирот Св. Јован Бигорски помага на социјално загрозени семејства како и за луѓе кои се борат против зависноста. За таа мисија Бигорскиот Манастир ги отворил вратите за сите.

Целата сторија на Ал Џезеира и видеото можете да го погледнете ТУКА

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.