fbpx
26.8 C
Skopje

Манчестер со заедничко пеење ја одбележа годишнината од терористичкиот напад во кој загинаа 22 лица

АКТУЕЛНО

Граѓаните на Манчестер синоќа се собраа за да ја одбележат со заедничко пеење годишнината од терористичкиот напад во градот кој загинаа 22 лица.
По целодневните комеморативни церемонии, вечерта заврши со масовно пеење на кое учествуваа десетици хорови со околу 2800 членови, но и илјадници граѓани кои беа присутни на плоштадот Алберт во центарот на градот. Притоа беа испеани бројни популарни песни.

 

Посебно емотивен момент вечерта беше настапот на хорот на преживеаните од нападот, кој ја отпеа песната на популарниот манчестерски бенд Оејзис- „Don’t Look Back in Anger“. Нивниот настап го најави некогашниот фронтмен на бендот Ноел Галагер.

Прочитајте го целиот напис на – ДВ ИЗВОР

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -