fbpx
7 C
Skopje

Манчевски: Ако го слушаме ВМРО-ДПМНЕ нема да има избори до декември

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Тој посочи и други примери каде што ќе има избори во следниот период. За издвојување е Хрватска која есенските избори ги закажа за почеток на летото во страв од нов бран на корона пандемијата.

За да ги намалиме рестриктивните мерки, важно е граѓаните да ги почитуваат другите мерки кои значат лична заштита, да одржуваме дистанца секаде, а изборите кога и да се ќе мора да се одржуваат во специјални услови. Ние немаме намера да организираме големи митинзи, а за одење од врата до врата ќе размислиме. Многу повеќе ќе имаме медиумски настапи, настапи на социјални мрежи, со еден збор мора да биде поинаку.“- изјави Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ во емисијата „Детектор“ на Сител.

Тој посочи и други примери каде што ќе има избори во следниот период. За издвојување е Хрватска која есенските избори ги закажа за почеток на летото во страв од нов бран на корона пандемијата.

„Имаме примери во други држави, како Хрватска, Србија, Франција… каде што изборите се закажани за следниот месец. Ако го слушаме ВМРО ДПМНЕ нема да имаме избори до декември. Ние го спроведуваме полицискиот час, но министерот јавно изјави дека некој го терал да казнува граѓани, ама тој не сакал. Каква изјава е тоа? Ние до денеска немаме никаква санкција, ниту за групирање, ниту за неносење маски. Казните се мали, 20 евра, ама ете, не се изрекуваат.“- му забележа Манчевски на министерот Чулев кој не го спроведува законот на терен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -