24 C
Skopje

Марешки за авионите Ф-16: Денеска платија со наши пари, а народот ќе плаќа години напред

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Министерството на одбраната ја превело целата сума која изнесува 1,2 милијарди американски долари за договорот за доставување од САД на Бугарија F-16 Block 70 и се што е поврзано со нив од обука до вооржување.

Со тоа Софија ја исполни обврската по серија договори со САД, соопшти бугарското Министерство за одбрана.

Договорите за набавка на Ф-16 ги потпишаа бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, а Парламентот ги ратификуваше на 26 јули, по неуспешното вето на претседателот на Бугарија Румен Радев.

Претседателот на бугарската партија „Волја“ Веселин Марешки со краток статус ја коментираше спогодбата: Денеска тие платија со наши пари, а народот ќе плаќа години напред.

Пред да се склучи овој договор Марешки испрати и писмо до претседателот на САД во кое го информираше дека овој потег е погрешен за Бугарија и го покани да дојде во државата за да го слушне, како што рече, гласот на бугарскиот народ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...

Борец го победи Вардар и во Велес ги однесе првите три бода во новата сезона

Под посебни услови и во согласност со сите здравствените протоколи и пред празни трибини започна новата сезона 2020/2021 во ПМФЛ. Пред стадионот на југоисточниот...
- Advertisement -