fbpx
-1 C
Skopje

Масовни протести во Каталонија: Мадрид ја суспендираше владата

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

По одлуката на шпанската Влада за распуштање на каталонската влада и барање за нови избори, илјадници граѓани на Каталонија излегоа на масовни протести во Барселона.

Градоначалничката на Барселона Ана Чолау изјави дека ваквиот потег на Мадрид е сериозен удар врз правдата и слободата на граѓаните. Со поддршка за протестите излезе и претседателот на фудбалскиот клуб Барселона, кој најави дека клубот дава апсолутна поддршка на демократските институции на Каталонија.

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој го активираше членот 155 од Уставот, кој му овозможува на Мадрид повторно да постави контрола над регионите кои не ги почитуваат законите.

„Автономијата не е суспендирана. Oтстранети од позиција се лицата кои притискаа владата да делува надвор од законот и уставот. Одлуката е одговор на постапките на каталонската Влада, кои беа еднострани, спротивни на законот и со кои се бараше конфронтација“ – изјави премиерот на Шпанија.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, јавниот обвинител на Шпанија е подготвен да поднесе обвинение против Пуџдемон, доколку тој се обиде да прогласи независност. Доколку тоа се случи, тој ќе биде обвинет за бунт, а според законот во Шпанија, може да стигне и до 30 години казна затвор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -