fbpx
-3 C
Skopje

МБП: Бунева е еден од многуте војници кои не носеа униформа, но ја носеа пораката за слободна Македонија (ФОТО)

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Здружението Македонско – Бугарско пријателство денес учевствуваше на богослужбата за помен на Мара Бунева, по повод одбележувањето на 89 годишнината од смртта на Мара Бунева. На одбележувањето на годишнината присуствуваа македонски и бугарски државјани и нивни претставници во земјата, меѓу кои и видни личности, Ангел Џамбазки, пратеник во европскиот парламент, Јулиан Ангелов, пратеник во собранието на Р. Бугарија и претседател на делегацијата за пријателство со Македонија, Петар Петров, пратеник во собранието на Р. Бугарија, Атанас Стојанов, пратеник во собранието на Р. Бугарија, Петар Колев, претседател на здружението на Македонско – Бугарско пријателство.

Свое обраќање пред присутните имаше потпретседателот на МБП, Ѓорги Трендафилов.

„Мара Бунева бездруго беше одличен конспиратор. Овде во Скопје, пред носот на тогашните колонијални „господари“ трпеливо ја играше улогата на „лојален поданик“ додека во реалност, таа беше војник на Организацијата. Велам војник, затоа што нејзината задача беше чисто воена-елиминација на висок команден офицер во рамките на окупациона администрација во Вардарска Македонија.

Бунева е само еден од многуте војници кои не носеа униформа, но ја носеа пораката за слободна Македонија и таа порака ја испорачуваа без оглед на цената која ја плаќаа, најчесто највисоката. Дури и по смртта се обидоа да ја избришат трагата на нејзиниот краток живот. Нејзините непријатели ја закопале тајно, во необележан гроб, како никогаш да не била на светов.

Српските весници од тоа време ја опишуваат како „терорист, како агент на Македонскиот Комитет од Софија“. А тој, Македонскиот Комитет, беше во војна со белградскиот режим. И тој Комитет ја уживаше подршката од објективната јавност во Европа, многу помалку ја имаше таа подршка кај европските влади, но, тоа не влијаеше на решението- Белград надвор од Македонија.

64 години подоцна, од седиштето на тој, за непријателите, страшен Македонски Комитет, од истата таа Софија, пристигна за Македонија важна вест.Таа вест не беше од воена природа, но беше возможна токму поради таквите како Мара Бунева- Бугарија официјално ја признава Република Македонија како независна и суверена држава.

Затоа ние денеска сме тука, да посведочиме за Мара Бунева, за стотиците нејзини соборци кои никогаш нема да остарат, кои не оставиле свое потомство затоа што во еден момент во својот краток живот решиле дека сите ние денеска сме нивни потомци и дека нема да ги заборавиме.

Слава и поклон пред хероите за слободата на Македонија“, рече потпретседателот на Македонско – Бугарско пријателство, Ѓорги Трендафилов.

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -