12 C
Skopje

Медена земја за оскар – Груевски и Заев за златни малинки

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

И двајцата мои „херои“ се бивши премиери на Република Македонија. И двајцата после излегување од судница решија да покажат колку се нормални и хумани… колку се блиски со обичните смртници. Едниот од нив си купуваше ѓеврек и јогурт, па се интересираше за живеачката на чичкото со ѓевреците, а другиот пак отиде подалеку и му даде 2000 денари на еден бездомник.

Морам да забележам дека и двата настани добија повеќе од задоволително внимание од страна на медиумите. Не се случува секој ден поранешен премиер да се спушти толку ниско до обичните граѓани. Навикнати сме да ги гледаме нашминкани на промотивни видеа и секако како ни ветуваат „убавини“ од малите екрани секоја вечер во новинарските емисии.

Едниов од двајцата секако има далеку поголема историја како „шетач меѓу плебсот“, возеше точак на кеј, шутираше пенали на отворањата на спортските сали, настани, што се случуваа доста често во тој период во нашата мила Татковина, одеше пешки на работа, им мавташе на луѓето додека поминуваше на пешачки и така…

Другиот пак, правеше трибини и на тие трибини „верни на каузата“ дами му рецитираа песни и паѓаа во трансови за тоа како тој ја спасил Македонија и му искажуваа љубов достојна да биде опеана од поетите.

Некој можеби ќе си помисли дека двајцата многу си личат, но тоа не е така. Едниот е капиталист комуњар, а другиот е одбран да биде вмровец.

Можеби не гледате некаква преголема разлика во нивната желба да се претстават во „понародно“ светло, омешани со луѓето од заборавениот сталеж, но тоа е така бидејќи и на двајцата популизмот им е ѕвезда водилка.

Тој гол популизам, наместо државнички одлуки, денес 30 години по осамостојувањето на нашата земја, нѐ донесе до ситуацијата да гледаме позитивно на работи, за кои треба многу силно да се побуниме.

Целиот текст на Атанас Величков прочитајте го на Трибуна ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

30 момчиња од Комити приведени во полициската станица во Кисела Вода

30-тина момчиња од навивачката група „Комити“ вечерва се приведени и однесени на распит во Полициската станица во Кисела Вода, дознава „Инфомакс“. Според нашите информации, момчињата...

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува...

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе! Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија....

Република Северна Македонија на лажговци

Нашата мила Македонија! Онаа која требаше да ја градиме, чуваме, негуваме, развиваме! Онаа Македонија во која се родивме, растевме, пораснавме, добивме синови и ќерки, внуци! Онаа...
- Advertisement -