fbpx
5 C
Skopje

Медицинско лице од Македонија си ја отвори душата: Драги мои, да ви откријам неколку работи – бараме само две работи

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Дојде ред и јас нешто да кажам и верувам дека зборувам во име на сите колеги. Од кога работам во итната служба сум се наслушала секакви критики за нашата работа и секогаш сум велела дека е под ниво да се одговори на злонамерни зборови, меѓутоа во една стресна ситуација за сите нас дојде ред да се кажат „два збора“.

Како функционира брзата помош: да тие што ќе се јават мора да дадат точна адреса а не асоцијации од типот кај мостот, кај продавницата, зад кошот. Не ретки се грешните податоци околу локацијата кои се причина да залудно лутаме, затоа и се препрашува затоа и се инситира на податоци. Да, прашуваме за болеста, симптоми и годините затоа што не е исто возрасно лице со нов напад на вртоглавица и 40 годишен со градна болка или 14 годишна со менструални болки и дедо со мозочен удар.

Тоа се вика ТРИЈАЖА и е суровата реалност на оваа професија и тежината со која ние се соочуваме секој ден и одлуките кои мора да ги носиме. Да некогаш и 3 и 5 екипи да ги има, не се доволни затоа што за сите нивната состојба е најургентна. Често пати се слушаат критики од типот ете ги пијат кафе, ете ги купуваат јадење… Да, ние сме живи луѓе потребна ни е и храна и одмор и пауза.

Ти како поединец не гледаш само во ситуации кога сме на пауза или кога пиеме кафе, не ме гледаш кога претурам во мракот помеѓу распарчени телата на 15 поединци прегазени од воз додека од околу ги слушаш лелеците на нивните блиски, нити не гледаш како се ставаме под ризик да спасиме млад живот додека работиме под надвиснат камион од кој капе бензин или додека во рацете држиш нечиј мозок или нечиј откинат екстремитет.

Тие работи само нас ни се врежани во меморија. На сите ни е тешко во ситуацијава, ама е најтешко е да си подвоен помеѓу тоа дали да бидеш доктор и да го прифатиш ризикот или стравот дека ќе да ја однесеш болеста дома. Секоја одлука во оваа вонредна ситуација е врзана за милион протоколи, предрострожности и ризични одлуки за кои вие ништо не знаете додека плукате по порталите.

Никој од колегите ни еднаш од кога сум вработена не земал здраво за готово ничиј живот, но не е секогаш се во наши раце и нашиот непријател е немилосрден. Уште во овие моменти мораме да се бориме со оние кои првично не се искрени со нас, даваат неточни и делумични податоци и не ставаат во ризик и пак по завршената работа сме соочени со осуди.

За тоа колку се почитува хипократовата заклетва на која толку се повикувате зборува бројот на заразените колеги по градовите, и за жал ќе биде поголем затоа што тоа е нашата реалност за која сме свесни и ризик кој одамна сме го прифатиле. Затоа кога ќе ве прашаме за адреса, години, симптоми не е од желба да си разговараме со вас по телефон. Се што бараме е малку разбирање и почит.

Дојде ред и јас нешто да кажам и верувам дека зборувам во име на сите колеги.Од кога работам во итната служба сум се…

Posted by Almedina Hajdarpasic on Saturday, April 4, 2020

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -