fbpx
1 C
Skopje

Медиумска војна во Каталонија: Мадрид тврди дека Пуџдемон го сокрил своето семејство, каталонците демантираат

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Марсела Топор, сопругата на каталонскиот водач Карлес Пуџдемон, наводно, избегала во родната Романија со своите две ќерки поради страв од сопствената безбедност, објавија некои шпански медиуми.

Се тврди дека Топорова, во согласност со нејзиниот сопруг, ја напуштила земјата бидејќи состојбата во регионот станува се понапета.

„Карлес и Марсел живеат во вила која е заштитена од каталонската полиција „Mоsоs d’Eskvadora“ деноноќно, но веќе една недела никој не ги видел Марсел и децата. Се зборува дека таа завршила со своите ќерки кај своите родители во Романија, каде што ќе остане додека не се смири ситуацијата во земјата. Таа се плашеше дека некој може да ја нападне или да ги повреди своите деца откако Карлес стана непожелна личност во Шпанија“, изјавил нивен комшија.

Сепак, каталонските медиуми цврсто ги негираат овие обвинувања кои велат дека се наведуваат лажни информации со цел да предизвикаат немир кај граѓаните на овој регион.

Во спротивно, Топорова работи како уредник на магазинот и портал “Каталонија денес”, чии канцеларии се наоѓаат во Жирона. Таа е исто така лидер на шоуто “Каталонски конотации”, кое се емитува на англиски јазик на приватен телевизиски канал.

Со Карлес се запознале пред 20 години додека се занимавала со актерството. Тој толку полудел за неа што наскоро го посетил нејзиниот роден град Јасе во Романија. Две години подоцна ја запрозил. Тие се венчале во 2000 година во шпанското одморалиште Коста Брава.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -