fbpx
4 C
Skopje

„Меѓаши“: За грозоморниот настан од домот „25 Мај“ виновна е и полицијата, обвинителството, министерството за образование и здравство

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Јавноста се уште е во шок поради случајот со злоставување на малолетници во домот 25 Мај. Дека темата е актуелна покажа и емисијата Несомнено во која гостуваше портпаролот  на првата детска амбасада Меѓаши Татјана Гоговска.

Таа истакна дека сите факти укажуваат на тоа дека потфрлила целата структура на функционирање на структурите на државата.

– Потфрли домот, потфрли центарот за социјални грижи против кој во петокот се покрена постапка и кривични пријави против 11 вработени. Меѓутоа ние се уште чекаме да слушнеме дека е покрената кривична пријава и против директорот и вработените во домот 25 Мај кои директно со години и со децении беа инволвирани и знаеа при нивни проверки во секојдневието што се случува таму. И сето тоа го заташкуваа и не го пријавуваа. Потоа затаи МВР. Значи кога има таков случај веднаш се поднесува кривична пријава. Значи имате девојче најдено на улица во безсознание донесено во болница. Утврдено е дека е сексуално злоупотребувано, утврдено е дека дете од домот за деца 25 Мај. Истрагата веднаш требаше да почне. Истражните органи веднаш требаа да излезат и да почнат да го следат и да го расчистуваат случајот. И она што мораме да го кажеме и што и понатаму ќе се залагаме дека не само за овој случај, истрагата односно обвиненијата треба да се прошират и целосно да се истражат и други случаи да речеме според кривичниот законик како е дали последните пет шест години. Да се утврдат сите оние кои биле вклучени. И не само МВР, обвинителстовот, центарот за социјални работи, министерство за труд и социјала, домот 25 Мај, тука е и министерство за образование бидејќи тие се и школски деца. Министерството за здравство е подеднакво виновно, ако вие имате во болница пациент во таква состојба морате да реагирате. Значи сите институции затаиле во овој случај и во овие децении наназад затајуваа затоа што ги премолчуваа настаните што се случуваа во 25 Мај, рече таа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -