fbpx
0 C
Skopje

Меј одби да каже дали и денес би гласала за Брегзит

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Британската премиерка одби да каже, во едно интервју, дали денес би гласала за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Тереза Меј вчера даде интервју за радиото Ел-Би-Си и беше прашана дали, во случај на нов референдум, би гласала за Брегзит.

«Не одговарам на хипотетички прашања», рече таа.

Премиерката, што во моментов ги води преговорите за Брегзит со ЕУ,подвлече дека во меѓувреме се смениле околностите:

«Барате да кажам како би гласала ако сега имаше референдум но контекстот е поинаков, како на меѓународен така и на економски план», рече таа.

«Искрена сум со вас. Минатиот пат убаво ги проучив фактите за да изградам став и на ист начин би постапила и сега ако е потребно. Но, нема да има нов референдум», тврди Меј.

Велика Британија преговара со ЕУ а неделава во Брисел се водеа клучни преговори за условите за разводот со ЕУ.

Нејзините политички колеги во земјата ја критикуваат дека не е доволно остра со Брисел за идните модалитети на Брегзитот. А во Брисел за неа велат дека е политички слаба во нејзината земја за да може да склучи договор со ЕУ.

Пред неколку дена група од 30 пратеници од нејзината конзервативна партија од неа побараа оставка. Нејзината политичка силуета бледнее пред се поради поразот на последните избори. Но овој момент, во сред преговори со ЕУ, Велика Британија не смее да си дозволи промена на премиер.

Извор: Нова ТВ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -