fbpx
5 C
Skopje

Мерка за општинско-корисна работа, 446 лица ќе даваат социјални услуги за граѓаните

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во следните шест месеци 466 долгорочно невработени лица ќе бидат ангажирани да даваат социјални услуги за граѓаните во 39 општини, преку Програмата „Општинско-корисна работа“ дел од владиниот ревидиран оперативен план за вработување за 2017 година.

Најчести услуги кои ќе ги даваат овие лица, за што посетувале и соодветни обуки, се грижа и поддршка на стари лица во домашни услови, поддршка на лица со пречки, но годинава за прв пат се вклучуваат и образовни асистенти или лица кои им помагаат на лицата со пречки во образовниот процес.

– Со општествено корисна работа се постигнуваат две цели, од една страна се поттикнува вработување долгорочно невработени лица, а од друга страна се започнуваат одредени социјални сервиси на локално ниво кои општините ги идентификувале како потребни за граѓаните, рече министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Информира дека за оваа мерка се издвојуваат повеќе од 20 милиони денари од Буџетот на РМ, а дополнителни средства има обезбедено УНДП. Преку неа ќе се ангажираат 466 граѓани во 39 селектирани општини, а годинава има нови 4 општини. Ангажираните лица ќе даваат 102 социјални услуги ќе се спроведуваат со мерката.

Министерката истакна дека вклучувањето образовни асистенти или лица кои им помагаат на лицата со пречки во образовниот процес, услуги, што, како што рече, користат 140 лица во 18 општини, но и давањето социјални услуги општините ќе го препознаат како корисно и оти ќе продолжат да го развиваат и по истекот на спроведувањето на оваа мерка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...

KАРЛЕУШA ЕМOTИВНА: Плачеше на сред емисија, па ја откри ВИСТИНАTA ЗА СKАНДАЛOТ од пред две години покажувајќи ги фотографиите (ФОТО)

Познатата пејачка Јелена Карлеуша ја отвори душата во шоуто „Шок поток“, при што во еден момент плачеше и бараше реклами. Овој пат, пејачката беше...

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...
- Advertisement -