fbpx
0.8 C
Skopje

Меркел очекувала подобар изборен резултат, Шулц го призна поразот

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека очекувала подобар резултат на денеска одржаните парламентарни избори за Бундестагот.

– Секако дека ќе претпочитавме подобар резултат, тоа е сосема јасно – изјави Меркел по соопштувањето на изборните резултати. Сепак таа дополни дека конзервативците се на власт 12 години, а последните четири биле „посебнно предизвикувачки“.

Како уште еден предизвик, Меркел го окарактеризира влегувањето на националистите од Алтернатива за Германија во Парламентот.

– Христијанско демократска унија (ЦДУ) и нејзината баварска сестринска партија, Христијанско социјалната унија (ЦСУ) ќе формираат влада – потврди Меркел и додаде дека една од нивните задачи ќе биде да ги врати гласачите кои преминале во АфД.

Пред изборите, партијата на Меркел постави за цел да добие најмалку 40 отсто од гласовите. Според резултатите од излезните анкети, блокот на канцеларката добива помеѓу 32,7 и 33,3 проценти од гласовите.

Од друга страна, главниот опонент на Меркел и претседател на социјалдемократите Мартин Шулц, го призна поразот на партијата на денешните избори, но најави дека и покрај тоа, останува на чело на партијата.

– Ги загубивме изборите – искоментира Шулц, дополнувајќи дека ова бил „тежок и горчлив ден“.

СДСП доби меѓу 20,2 и 20,8 отсто од гласовите, што е најлош резултат после Втората светска војна. Најлошиот изборен резултат на оваа партија во поновата историја беше во 2009 година, кога освоија 23 проценти од гласовите.

Шулц посебно се осврна на влезот на АфД во Парламентот, опишувајќи го како „депресивен факт“ и „пресвртница“.

– Јасно е дека одлуката за прифаќање на мигранти го подели нашето општество. Тоа е голем чин на човештво, што некои луѓе го сметаат за закана за другите и не можевме да ги убедиме луѓето дека Германија е доволно силна за да не остави никого надвор -истакна Шулц.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...
- Advertisement -