fbpx
13 C
Skopje

Меркел повика за помош во врска со нелегалната емиграција од Африка

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повика на поголема поддршка во борбата против нелегалната емиграција од Африка по извештајот за постоење на пазари за робови мигранти во Либија.
Ова е “многу емоционална” тема, рече Меркел на петтиот самит меѓу ЕУ и Африканската Унија
кој се одржа во главниот град на Брегот на Слоновата Коска – Абиџан.
Европа и Африка имаат заеднички интерес да се запре илегалната миграција и да се создадат еднакви можности луѓе “, рече Меркел.
На дводневниот форум ќе се разговара за миграцијата, безбедноста и развојот на младите луѓе. На самитот учествуваат 80 европски и африкански лидери, вклучувајќи ги Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.
Фокусот ќе биде ставен на создавањето подобри образовни и економски можности за
брзо растечкото африканско население, кое, според податоците на ООН, се очекува да порасне до 2050 година повеќе од двапати – на 2,4 милијарди луѓе. Околу 60 проценти од популацијата во Африка е под 25 години. ЕУ има големи надежи дека економската поддршка за Африка на крајот ќе го намали бројот на луѓето кои ја преминуваат Сахара и Средоземното Море (најопасниот миграциски пат во светот) на патот до Европа

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -