fbpx
4 C
Skopje

Мерки од типот на KAРАНТИН во траење пд месец дена предложува епидемиологот Драган Даниловски

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Епидемиологот Драган Даниловски за емисијата „360“ изјави може да се препорачаат мерки од типот на карантин во траење од месец дена и дефинитивно епидемијата да се совлада.

„Меѓутоа набргу после тоа може да се соочиме со масовни здравствени проблеми поради настанатата сиромаштија. Би имале малигни, душевни и кадриоваскуларни заболувања“, смета Даниловски.

Според него, премногу јак притисок може да предизвика поголема штета.

„Едноставно ќе се соочиме со сиромаштија ако донесеме престроги мерки“, вели Даниловски

Министерот Венко Филипче најави дека следува најтешкиот период од коронакризата

Не очекува критичен период, мобилизиран е целиот кадар во јавно здравствените установи. Во целата зграда на интерните клиники ќе се лекуваат ковид пациенти, сите три спрата сега се целосно спремни. Спремни сме да ги ангажираме и хируршките клиники.

Правиме интерен план со повеќе директори и тоа би бил следниот чекор. Во еден момент ќе треба да ги извршуваме повторно само итните интервенции и интервенциите кај пациентите со малигни заболувања.

Фото

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...

СЗО препорача носење маски и дома

Носење маски и дома препорачува СЗО поради спречување на ширење на зарзата во случаеви кога им доаѓаат надворешни посетитли и кога неможат да одржуваат...
- Advertisement -