fbpx
21.8 C
Skopje

Меси се огласи, играчите прифатија 70 отсто скратување на платите

АКТУЕЛНО

По долги разговори меѓу капитените и управата, донесена е одлука

Капитенот на Барселона и прва ѕвезда на тимот Лионел Меси, преку „Инстаграм“ се огласи дека играчите го прифатија предлогот на управата да им бидат скратени платите до 70% во наредниот период. Прекинот на сезоната поради пандемијата со Коронавирусот ги погоди финансиите на европските гиганти, по што мораше да се преземат вакви мерки.

По неколку разговори меѓу капитените и раководството, донесена е одлука со цел да може финансиски да се поддржат останатите вработени во колективот. Соопшението на Меси го објавија уште неколку играчи од првиот тим на Барселона.

„Разбираме дека ова е вонредна состојба и мора да се преземат вакви мерки. Никогаш не сме отстапувале од нашата одговорност, на сличен начин и претходно сме помагале на клубот по наша иницијатива“, стои во дел на соопштението кое го објави аргентинската мегаѕвезда.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -