fbpx
2 C
Skopje

Мета: Бугарското претседателство на ЕУ ќе му помогне многу на нашиот регион

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Бугарското претседателство со Советот на ЕУ во голема мера ќе придонесе за напредокот на нашиот регион, изјави албанскиот претседател Илир Мета, по состанокот со бугарскиот заменик-претседател Илијана Јотова, која се наоѓа во посета на Албанија.
“За мене е огромно задоволство да се сретнам со потпретседателот на Бугарија, бидејќи Бугарија е традиционално пријателска земја за нас и ова пријателство е докажано назад во времето. Многу сме среќни што Бугарија следната година ќе го преземе претседателството со ЕУ. Ова е многу важно за Албанија, а исто така и за Балканот во целина затоа што веруваме дека Бугарија како членка на ЕУ ги знае животните проблеми во нашиот регион и ќе помогне за неговото унапредување”
рече Мета.
Илир Мета го коментираше законот на албанскиот парламент за правата на малцинствата во
земјата. “Во овој закон е вклучено и бугарското малцинство, за кое бугарската страна се залага одамна. Тоа е закон кој покажува дека Албанија е толерантна, отворена земја која работи за
еднаквоста на сите наши граѓани и веруваме дека ова е чекор напред во промовирањето на владеењето на правото во Албанија “, рече албанскиот претседател.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...

Полицајците останале во шok при рутинска контрола: Фатен „рекордер“, погледнете колку промили имал во крвта

Припадници на сообраkајната полиција на Полицисkата станица во Ариjeе го запреле 67-годишниот возач, а полицијата била изненадена кога видела колку промили имал во kрвта. Имено,...

Талат од Преспав: Дури работев во слаткарница научив да се смеам и кога не ми е денот

Како е да се снима во време на корона и колку се плашеле доколку се заразат од престанок на снимање на Преспав. Снимањето за...

Ретро: Љубчо зборува за Груевски, Спиро во позадина се смешка (видео)

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Господинот Груевски зборуваше за неговото работење во некое апстрактно време, не ја спомнува Владата во која работел, не спомнува кој бил премиер...

Kавга која ја доведе до солзи: Зорица Брунцлик се расплака во живо на Пинкове Ѕвезди

Никој ништо не рекол и не направил. Дали ова е поради мене? Ова е навистина смислено. Во сред емисија со овие зборови се обрати еден...
- Advertisement -