11.8 C
Skopje

„МИ ОСТАНАА НЕКОЛКУ ДЕНА ЖИВОТ, НЕКА ДОЈДАТ ЛЕГЕНДИТЕ НА ЈУНАЈТЕД“

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Еден од најголемите навивачи на Манчестер Јунајтед, татко на 5 деца кој имал 16 внуци и 9 правнуци имал само една желба пред крајот.

ФОТО

Рајан Гигс и Норман Вајтсајд му ја исполниле најголемата желба на еден возрасен навивач на Манчестер Јунајтед на кого му кажале дека му остануваат уште неколку недели живот.

Навивачот Роберт Клејтон конечно се запознал лично со неговите најомилени фудбалери од Манчестер Јунајтед. На фотографијата Роберт Клејтон е со Норман Вајтсајд (играл за Јунајтед 8 сезони од 82 до 89 година и освоил два англиски ФА Купа).

Во ноември семејството на „вечно црвениот“ Роберт Клејтон (во тој момент полнел 63 години) се обратиле со емотивно барање на социјалните мрежи. Тие побарале поранешните, сегашните и воопшто кој биле играчи на Манчестер Јунајтед да го посетат Роберт на кого тоа му било последна желба.

Во мај на Роберт му дијагностицирале рак на коските и црниот дроб. Роберт го поминал курсот на хемотерапија, но му останало уште малку живот и продолжувањето на лекувањето немало полза.

Клејтон мирно го искчекувал крајот заедно со своето големо семејство во Мидлтон, а сите биле собрани за Нова година. Блиските раскажале дека последната желба му била исполнета благодарение на Рајан Гигс и Норман Вајтсајд, кои го посетиле пред смррта.

Семејството на Роберт (5 деца, 16 внуци и 9 правнуци) посетата ја чувала тајно за да го изненадат. Фил Невил и Џони Еванс му се обратиле преку видео, а Девид Меј, Лу Макари, Педи Креранд и Семи Макилрој планирале да го посетат но визитата изостанала зошто состојбата на Роберт станала потешка.

Клубот му пратил дресо со потписи од сите актуелни играчи. Ќерка му Дениз вели:

„Kлубот не остана на страна и му помогна на татко ми да го помине најдобриот ден во животот. Тој беше среќен и воодушевен. Беше потресно. Норман Вајтсајд дојде со својата жена и со Рајан Гигс. Тие поминаа околу 45 минути со нас и зборуваа за фудбал, за животот во целост и му го направија денот.“

„Татко ми ги изгледа сите деца и внуци. Важеше за многу духовит човек а чувството на достојност и хумор го држеше до самиот крај. Во август му даваа не повеќе од пар месеци. Пред осум недели му кажаа дека му остануваат само две недели. Мислам дека издржи со цел да го прослави последниот Божиќ со своето семејство. Тато беше џентлмен, внимателен и многу забавен.

На небото на кое одам ќе се пее glory glory

Извор: Off.net.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...

Министерството ги сподели резултатите: Проверете дали сте добитник на парична помош за стипендиите за средношколци

Министерството за образование и наука објави резултати од неколку конкурси за доделување стипендии за ученици од јавните и приватните средни училишта во земјава за...

Јоци: Kој сè ќе му забие ножиња на Мицкоски

Кој сè ќе му ,,забие" ножиња на Мицкоски, кој нема никаква контрола врз партијата? Амбиции има #Николоски, најблиску е до тронот, а мора...

Нема да има повеќе автомобили со бугарски таблички во Македонија

Она што се шушка веќе долго време, најверојатно ке се протурка до крајот на годинава како закон. Имено, ке биде побарано од сите...

Заборавете на норвешките радијатори, со овој шведски изум заштедете и стоплете ја куќата (фото)

Ако ги послушате Швеѓаните, следните зими би можеле да плаќате значително помали сметки за струја. Имено, шведската компанија SolarTech која се занимава со продажба на...
- Advertisement -