fbpx
9 C
Skopje

Милан Калинар Стојановски: Застарувањето како институт не смее да се укине бидејќи ќе предизвика пасивност во сите постапки и отворање на можност за поголема злоупотреба на истите

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Од стартот на моето вклучување во политиката одлучив дека нема да напаѓам никого од останатите политички партии. Но пред неколку дена слушнав две изјави. Една од поранешен премиер, една од сегашен вицепремиер кои се однесуваат на застарувањето во судските постапки што ме натера да го направам моето обраќање.

Поранешниот премиер рече дека тие ќе барале одговорност и разрешување на секој судија кој ќе застари предмет, а сегашната вицепремиерка рече дека тие ќе го укинеле застарувањето како институт. Некој овде лаже. Како ќе разрешат судија ако предметите нема да може да застаруваат? Дали ова значи дека поранешниот премиер лаже кога вели дека ќе разрешуваат судии или сегашната вицепремиерка лаже кога вели дека ќе го укинат застарувањето. Она што можев да го заклучам е дека тие не знаат што е застарување и зошто постои како правен институт. Застарувањето постои како институт за обезбедување правна сигурност и осигрување дека државата, правните и физичките лица активно ќе ги остваруваат своите права во судскиот систем. Ова значи дека застарувањето во граѓанските постапки постои за да се избегне манипулација со одлоглвекувањето на поведување на постапките и таложење на камати во одредено побарување а во кривичните постапки за да се спречи сенилноста на обвинителството во покренувањето на истраги и обвиненија.

Во таа смисла застарувањето како институт не смее да се укине бидејќи истото ќе предизвика пасивност во сите постапки и отворање на можност за поголема злоупотреба на истите. Од друга страна разрешување на судија кој може и да нема вина поради застарување на предметот кој го водел отвара сомнеж за притисоци на истиот во одлучувањето.

Затоа Македонски Концепт излезе со единствено решение кое злоупотребите на судските постапки ќе ги избрише во целост. Кога би се остварила единствена правосудна правничка комора во која би членувале и двете спротиставени страни во постапката и судијата, и секој од нив би бил подлежен на евентуална постапка при дисциплинскиот суд на комората за злоупотреба на својата должност во постапката, и би ризикувал одземање на лиценца и можност повторно да го работи истото, и подлежност на тужба во која би одговарал со сиот свој имот, секој од нив пред да ја злоупотреби постапката ќе размислува повеќе од два пати. Тоа е единствениот начин да се спречи злоупотреба на судската постапка од заинтересираните страни, како и од страна на надворешните фактори и самиот судија, вели Милан Калинчар Стојановски, кандидат за пратеник од „Македонски Концепт“ во своето обраќање.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -