fbpx
2 C
Skopje

Милошоски до Заев: Владата нема капацитет за покачување на платата на здравствените работници

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски му постави прашање на премерот Заев зошто се уште нема назначено нов министер за здравство, на што доби одговор дека пред 10 дена официјално се завршени изборите и тоа е премал период за да се избере нов министер.

– Во наредните денови ќе се избере нов министер, а до тогаш работата ќе ја врши заменикот, рече Заев.

На ова Милошоски реплицираше дека нема министер повеќе 10 дена, односно екс министерот Арбен Таравари најави дека ќе поднесе оставка уште кога рече дека ќе се кандидира за градоначалник.

– Секоја сериозна влада би преземала мерки за решавање на овој проблем, зошто Владата ова место го уште го држи непополнето. Вие како прв човек на Владата не се чувствувате спремни преку Министерството за здравство да ги исполните условите кои им ги ветивте на вработените, обвини Милошоски.

Тој кажа дека Владата нема капацитет за покачување на платата на вработените во Министерството за здравство и општо за сите здравствени работници.

-Сега кога се направи пресметка дека нема капацитет за покачување се оди на реферирање за 5 отсто што предизвика реакции кај оние луѓе на кои сте им ветиле 15 отсто покачување, рече Милошовски.

Тој рече дека Заев намерно не става нов министер бидејќи така очекува да се покрие друго големо ветување, а тоа е решавање на статусот на специјализантите кои работат деноноќно, а немаат решен статус.

На ова, Заев одговори дека стои позади ветувањата и дека тоа не се причините што се уште нема министер.

-Ќе ги појачаме перформансите на самото министерство и ќе ги дадеме оние 15 отсто кои ги ветивме. Проблемот на специјализантите ќе се реши наредната година со новиот буџет каде има одвоено средства за нив, рече Заев.

Извор: а1он

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -